Kompozice

Cílem studijního programu Kompozice je příprava vysoce kvalifikovaných hudebních umělců – skladatelů pro samostatnou tvůrčí činnost jednak v oblasti autonomní tzv. vážné hudby, jednak v rámci specializací, zaměřených na elektroakustickou hudbu a hudbu scénickou

OD AKADEMICKÉHO ROKU 2020/2021 JE STUDIJNÍ PROGRAM KOMPOZICE NABÍZEN JAKO PĚTILETÝ MAGISTERSKÝ PROGRAM

NABÍZÍME TAKÉ KOMPOZICI ELEKTROAKUSTICKÉ HUDBY NEBO KOMPOZICI SCÉNICKÉ A FILMOVÉ HUDBY!

 

Staň se profesionálním hudebním skladatelem!

Tvoříš hudbu a přemýšlíš, jak se posunout na skutečně profesionální úroveň? Pak nabízíme odpověď na to, co hledáš. U nás se totiž nenaučíš jen řemeslo, ale hlavně moderní způsob uvažování o hudební tvorbě. Pak už bude jen na tobě, jakým směrem se chceš ve své tvorbě vydat.

Abychom ti usnadnili rozhodování, od roku 2020 jsme otevřeli tři specializace – cesty, po kterých se s námi můžeš vydat: kompozice, elektroakustická hudba, filmová a scénická hudba.

Kompozice

Pokud tě přitahuje práce s tradičními i netradičními hudebními nástroji, budeš studovat na univerzitě plné špičkových interpretů. Tvé skladby již nemusí skončit jako pouhé MIDI nahrávky přehrávané notačním programem. Pro tvou absolventskou kompozici ti dokonce poskytneme i skutečnou filharmonii! Kromě toho budou tvé skladby pravidelně zařazovány na koncertech, takže si můžeš ověřit, nakolik se ti podařilo své kompoziční představy přetvořit do reálné podoby.

U nás tě naučíme i různé typy notového zápisu od klasické notace přes proporční notaci, až po alternativní formy zápisu, jakými jsou například grafické partitury. Naším cílem je vybavit tě dostatečným arzenálem pro zapsání libovolného typu hudby. 

Své skladby, které zazní na koncertech, budeš mít vždy špičkově nahrány a získáš tedy skvělý základ pro vlastní tvůrčí knihovnu.

Navíc se u nás setkáš se spoustou zajímavých konceptů, jakými jsou například různé rozšířené techniky hry na hudební nástroje, alternativní souzvukové systémy, mikrotonalita a různé typy ladění. 

 

Více informací Podat přihlášku

Elektroakustická hudba 

Zajímá tě elektroakustická hudba – tedy hudba tvořená počítači, syntezátory, elektronickými obvody nebo kombinací elektronického světa se světem akustickým?

Pak právě pro tebe může být tato specializace. Většinu času budeš trávit ve skvěle vybaveném studiu s nejmodernějším hardware a software. Vyzkoušíš si tvorbu vícekanálové hudby, naučíš se opravdu dobře rozumět principům vytváření umělého zvuku a práce s ním, vyzkoušíš si tvorbu vlastních syntezátorů a budeš mít možnost tvořit dokonce i interaktivní elektroakustická díla. Na vše jsme u nás připraveni! V našem elektroakustickém studiu se tak setkáš i se spoustou experimentálního vybavení, které je v kontextu našeho školství unikátní. 

Díky úzké spolupráci s Institute of Sonology v Den Haagu budeš mít vždy možnost konfrontovat svou tvorbu s nejmodernější soudobou hudbou na jednom z nejprestižnějších hudebních institutů. Nebo bude Den Haag jedním z míst, kam odjedeš na studijní stáž a zažiješ atmosféru tohoto hypermoderního hudebního centra na vlastní kůži?

Více informací Podat přihlášku

Filmová a scénická hudba

Pokud bys rád pronikl do tajů hudby k divadlu, filmu nebo počítačových her, pak jsi možná odhalil tu pravou specializaci. Naučíme tě kromě vlastní tvorby i způsob uvažování scénického a filmového skladatele. Zjistíš, jaké termíny a procesy se používají, a naučíme tě pracovat s projekty, u kterých nebudeš tím hlavním autorem. Zjistíš, jak funguje adaptivní hudba a jakým způsobem se protíná svět sound designu se světem hudby. Budeš tvořit hudbu k divadelní hře, krátkému filmu, počítačové animaci či jednoduché počítačové hře, čímž si praktickým způsobem vyzkoušíš celý proces.

Navíc tě naučíme využívat moderní kompoziční postupy známé z tzv. soudobé vážné hudby, čímž ti umožníme vystoupit z nekonečné řady žánrových plagiátorů. V dnešní době totiž uspěje jen ten, kdo posune svět filmové a scénické hudby o něco dál, a v tom ti můžeme u nás pomoct.

Kromě kompoziční stránky se ale u nás naučíš i pracovat s nejmodernějším hardwarem a softwarem používaným dnes při kompozici profesionální filmové hudby. V rámci studia zjistíš, jak vybudovat celá zvuková prostředí, a v rámci cvičení pak budeš schopný vyprodukovat hudbu od fáze nápadu až po výsledný mastering. 

Více informací Podat přihlášku

Co k tomu poskytneme?

●      Univerzitu plnou špičkových interpretů

●      Dvě špičkově vybavená studia pro tvorbu elektroakustické hudby

●      Plně vybavené divadlo

●      Komorní sál 

●      Interaktivní technologie

●      Vícekanálové audio systémy  

●      Množství profesionálního software a hardware

●      Profesionální nahrávací studio

●      Modulární syntezátor na učebně 113

 

Pro práci v terénu nabízíme vybavenou půjčovnu, ve které najdeš mikrofony, field-rekordéry, videokamery, snímače a mnoho dalšího. A u nás tě naučíme toto vybavení smysluplně používat!

Profil uchazeče

Základním předpokladem pro přijetí ke studiu je talent, schopnost tvůrčí představivosti, kreativního uplatňování nabitých znalostí a dovedností a základní předpoklady pro studium na VŠ. Uchazečem je zpravidla absolvent konzervatoře, gymnázia nebo jiné střední odborné, nebo vysoké školy, který prokáže u přijímacích zkoušek své znalosti oboru na úrovni absolventa konzervatoře v oboru Kompozice (má základní znalosti z harmonie, polyfonie, instrumentace, dějin hudby atd. a je schopen je prakticky demonstrovat včetně tvorby krátkých studií s využitím modálních nebo seriálních principů, číselných řad apod.). Uchazeč má dále schopnost logické úvahy, systémového a zároveň tvůrčího myšlení, zajímá se o nejrůznější umělecké směry a trendy, hudební žánry a styly, měl by zároveň ovládat hru na nějaký akustický nebo elektroakustický nástroj, umí využívat současné hudební i kancelářské informační technologie a je aktivní ve vyhledávání příležitostí k uplatnění vlastního názoru v autorské prezentaci. Je vybaven znalostí jednoho světového (v ideálním případě anglického) jazyka na středoškolské úrovni.

Talentová poradna

Talentová poradna pro zájemce o studium studijního programu Kompozice se specializacemi Kompozice, Kompozice elektroakustické hudby a Kompozice scénické a filmové hudby a studijního programu Multimediální kompozice

kompoziceMáte jedinečnou možnost poradit se s kvalifikovanými pedagogy ohledně vašich talentových dispozic v oblasti tvorby hudby pro akustické i elektronické nástroje nebo multimediálních projektů. Nebojte se přinést své skladby v podobě partitur nebo nahrávek eventuálně videozáznamů, a my vám můžeme poradit, co je zajímavé a originální, co je naopak potřeba se doučit a rozvinout apod., aby bylo možné úspěšně zvládnout přijímací zkoušky do studijního programu Kompozice nebo Multimediální kompozice. 

V letním semestru bude Talentová poradna vždy jedenkrát měsíčně ve čtvrtek mezi 17:00-21:00 v učebně č. 113 Hudební fakulty JAMU, Komenského nám. 6, Brno nebo v online podobě:

  • 14. 3. 2024 pro zájemce o studium Multimediální tvorby (lektoři doc. Fajnor, OA Morales).

  • 18. 4. 2024 pro zájemce o studium Kompozice (lektor OA Indrák)

  • 23. 5. 2024 pro zájemce o studium Kompozice  (lektor OA Buzzi)

  • 20. 6. 2024 pro zájemce o studium Kompozice  (OA Matějů)

Zájemci se musí objednat pokud možno nejméně dva týdny předem u vedoucího katedry (na adrese dlouhy@jamu,cz), který poté informaci přepošle příslušným pedagogům.

Kromě toho je možné se domluvit na uvedené adrese i na konzultačních hodinách v jiném termínu.

 

Uplatnění absolventů

Absolvent se může uplatnit v těchto charakteristických profesích:

Absolvent se může uplatnit v těchto relevantních profesích:

  • skladatel tzv. vážné hudby,
  • skladatel tzv. scénické hudby,
  • hudební režisér při záznamu hudby v rozhlasu, televizi, na CD atd.,
  • pedagog na všech stupních hudebního vzdělávání (ZUŠ, konzervatoř, vysoká škola) v rámci nejrůznějších předmětů (kompozice, teorie kompozice, hudební nauka, dějiny hudby atd.).
    • hudební dramaturg v divadlech všech typů a kulturních institucích,
    • hudební dramaturg uměleckého souboru,
    • hudební dramaturg v umělecké agentuře,
    • hudební dramaturg festivalu.

Ukázky tvorby

Ukázky komorních a symfonických skladeb

Pedagogové:

Ivo Medek: Triax
Dan Dlouhý: Mezisvětí
Martin Smolka: Mashrooms and Heaven
Jaroslav Šťastný: Fantazie pro šest violoncell
Jaroslav Šťastný: Song of Fixed Accord
Jaroslav Šťastný: BAMAWI

Studenti a nedávní absolventi:

Jiří Najvar: SPT
Lucie Vítková: Akcept

Ukázky elektroakustických skladeb

Pedagogové:

Jiří Suchánek: Time Break
Jaroslav Šťastný: Soft Morning City LSP!
Dan Dlouhý: Times and Spaces
Dan Dlouhý: Lines and Curves

Studenti a nedávní absolventi:

Marek Andrýsek: Swallowed by a Black Hole (úryvek)
Barry Wan: The Red III- Disorientation
Alexandr Sedymov: Cesta bez konce
Petra Machková: Stockhausen Remix

Ukázky skladeb z oblasti tzv. computer music

Pedagogové:

Dan Dlouhý: Fractured Fractals
Dan Dlouhý: Diagonály
Jan Kavan: JAMU

 

   ​       


Vydáno: 24.3.2018 14:34 | 
Přečteno: 4542x |