OD AKADEMICKÉHO ROKU 2020/2021 JE STUDIJNÍ PROGRAM KOMPOZICE NABÍZEN JAKO PĚTILETÝ MAGISTERSKÝ PROGRAM
NABÍZÍME TAKÉ KOMPOZICI ELEKTROAKUSTICKÉ HUDBY NEBO KOMPOZICI SCÉNICKÉ A FILMOVÉ HUDBY!
Cílem studijního programu Kompozice je příprava vysoce kvalifikovaných hudebních umělců – skladatelů pro samostatnou tvůrčí činnost jednak v oblasti autonomní tzv. vážné hudby, jednak v rámci specializací, zaměřených na elektroakustickou hudbu a hudbu scénickou (v oblasti divadla, filmu, počítačových her atd.). Z toho vyplývá, že výuka je zaměřena na využívání soudobých kompozičních technik a nejnovějších hudebních technologií. I v rámci zvolených studijních zaměření se posluchači dostatečně seznámí s problematikou specializací ostatních.
Profil uchazeče
Základním předpokladem pro přijetí ke studiu je talent, schopnost tvůrčí představivosti, kreativního uplatňování nabitých znalostí a dovedností a základní předpoklady pro studium na VŠ. Uchazečem je zpravidla absolvent konzervatoře, gymnázia nebo jiné střední odborné, nebo vysoké školy, který prokáže u přijímacích zkoušek své znalosti oboru na úrovni absolventa konzervatoře v oboru Kompozice (má základní znalosti z harmonie, polyfonie, instrumentace, dějin hudby atd. a je schopen je prakticky demonstrovat včetně tvorby krátkých studií s využitím modálních nebo seriálních principů, číselných řad apod.). Uchazeč má dále schopnost logické úvahy, systémového a zároveň tvůrčího myšlení, zajímá se o nejrůznější umělecké směry a trendy, hudební žánry a styly, měl by zároveň ovládat hru na nějaký akustický nebo elektroakustický nástroj, umí využívat současné hudební i kancelářské informační technologie a je aktivní ve vyhledávání příležitostí k uplatnění vlastního názoru v autorské prezentaci. Je vybaven znalostí jednoho světového (v ideálním případě anglického) jazyka na středoškolské úrovni.
Talentová poradna
Talentová poradna pro zájemce o studium studijního programu Kompozice se specializacemi Kompozice, Kompozice elektroakustické hudby a Kompozice scénické a filmové hudby a studijního programu Multimediální kompozice
Máte jedinečnou možnost poradit se s kvalifikovanými pedagogy ohledně vašich talentových dispozic v oblasti tvorby hudby pro akustické i elektronické nástroje nebo multimediálních projektů. Nebojte se přinést své skladby v podobě partitur nebo nahrávek eventuálně videozáznamů, a my vám můžeme poradit, co je zajímavé a originální, co je naopak potřeba se doučit a rozvinout apod., aby bylo možné úspěšně zvládnout přijímací zkoušky do studijního programu Kompozice nebo Multimediální kompozice.
V letním semestru bude Talentová poradna vždy jedenkrát měsíčně ve čtvrtek mezi 17:00-21:00 v online podobě:
- 17. 3. 2022 - Kompozice (lektor OA Mojdl)
- 21. 4. 2022 - Kompozice (lektor OA Matějů)
- 26. 5. 2022 - Kompozice (lektor OA Indrák)
- 23. 6. 2022 - Multimediální projekty (lektoři doc. Fajnor, OA Morales).
Je nezbytné se předem objednat, pokud možno nejméně 14 dní předem na adrese dlouhy@jamu.cz.
Kromě toho je možné se domluvit na uvedené adrese i na konzultačních hodinách v jiném termínu.
Uplatnění absolventů
Absolvent se může uplatnit v těchto charakteristických profesích:
Absolvent se může uplatnit v těchto relevantních profesích:
- skladatel tzv. vážné hudby,
- skladatel tzv. scénické hudby,
- hudební režisér při záznamu hudby v rozhlasu, televizi, na CD atd.,
- pedagog na všech stupních hudebního vzdělávání (ZUŠ, konzervatoř, vysoká škola) v rámci nejrůznějších předmětů (kompozice, teorie kompozice, hudební nauka, dějiny hudby atd.).
- hudební dramaturg v divadlech všech typů a kulturních institucích,
- hudební dramaturg uměleckého souboru,
- hudební dramaturg v umělecké agentuře,
- hudební dramaturg festivalu.
Ukázky tvorby
Ukázky komorních a symfonických skladeb
Pedagogové:
Studenti a nedávní absolventi:
Ukázky elektroakustických skladeb
Pedagogové:
Studenti a nedávní absolventi:
Ukázky skladeb z oblasti tzv. computer music
Pedagogové: