Premiéry nových oper v rámci Komorní opery HF JAMU za dveřmi

Co je dobré a co zlé? Nakolik nás ovládají sociální sítě, a jak moc jsme v moderní společnosti vlastně sami? Co nás ze samoty vyvede – láska, bůh? Podobnými otázkami se zabývala dvojice skladatelek - Noemi Savkové a Markéty Brothánkové. Výsledkem jejich tvorby jsou dvě autorské soudobé opery, jejichž světová premiéra proběhne už ve čtvrtek 10. listopadu v Divadle na Orlí. 

 

Inscenace J.A.K. z Labyrintu a Kalvárie zazní v rámci mezinárodního festivalu Janáček Brno a studentského projektu Komorní opery Hudební fakulty JAMU. Ta nabízí studentům HF praktickou zkušenost z přípravy opery v reálném divadelním prostředí. Na projektu se podílí i studenti Divadelní fakulty JAMU jako činoherci nebo scénografové. „Opera je dle mého názoru krásným důkazem, že tento žánr bude mít i v budoucnu co nabídnout právě díky mladým autorům, kteří jsou schopni reflektovat současnou dobu,“ říká režisér jedné z oper Marek Řihák.

 

Nadčasový učitel národa 

V humorné i vážné opeře J.A.K. z Labyrintu provází nezkušeného Poutníka, dle námětu Jana Amose Komenského postavy Všudybud a Mámení. Na cestu labyrintem nasazují Poutníkovi uzdu a růžové brýle, přes které však koutkem oka vidí, jak se věci doopravdy mají. Studenti Činoherního herectví z Divadelní fakulty znázorňují 5 oblastí společnosti - zdravotnictví, vzdělání, řemesla, politika a jídlo. Obsah libreta poukazuje na Komenského myšlenky, které jsou díky své nadčasovosti stále aktuální a platné. „V opeře jsem si chtěla vyzkoušet polystylovost, takže v ní posluchač zaslechne třeba i lidovou píseň nebo postupy z populární hudby,“ říká autorka hudby i libreta Noemi Savková.

Ve virtuální bublině

Opera Kalvárie se odehrává v současném světě. Její příběh je inspirován skutečným incidentem streamera Wu Yongninga. Ten v roce 2017 zemřel při pádu z 62 patrového mrakodrapu při snaze vyfotit selfie. „Námět opery reaguje na aktuální dění ve světě, na sociálních sítích a izolovanost a samotu lidí, žijící v určité virtuální bublině,“ vysvětlila skladatelka a autorka libreta Markéta Brothánková. Děj je rozdělen do 14 zastavení z dnešního světa propojených s křížovou cestou Ježíše Krista. Libreto, jehož spoluautorem je režisér inscenace Marek Řihák, sleduje příběhy příslušníků dvou rodin a věnuje se tématům adopce, slávy, alkoholismu nebo víry. 

Vstupte, vstupte

Vstupenky jsou k mání v předprodejní síti GoOut za 150,- Kč. Studenti, senioři a ZTP pak mají vstupné zvýhodněné. Premiéry proběhnou 10. a 12. listopadu od 19:00. Reprízy uvidí brněnské publikum každý den od 13. do 16. listopadu.

text: Kateřina Slaběňáková

foto: Jan Šmach


Vydáno: 4.11.2022 18:17 | 
Přečteno: 180x | 
 | Hodnocení: