Nový svět Moravského podzimu: Helena Hozová

Helena Hozová je naší absolventkou zpěvu a také jednou z účinkujících v rámci minifestivalu Nový svět Moravského podzimu. Čemu se věnuje a co prozradila o samotném koncertu Koutek divohledného hudebnotvorna, si můžete přečíst v dalším #jamuj rozhovoru!

 

Od studií na Hudební fakultě jste ušla velký kus cesty. Jakým projektům se momentálně věnujete?

Na JAMU jsem strávila velkou část svého hudebního života. Teprve v loňském roce jsem dokončila doktorské studium. Momentálně se věnuji především interpretaci staré hudby. Právě jsem se vrátila z italského Torina a Milána a čeká mě koncert ve Vídni s hudbou A. Vivaldiho. Konkrétně sólo v Dixit Dominus RV 595. Většina mých koncertů je ve spolupráci se souborem Collegium 1704.  Ale vystupuji i s jinými tělesy specializujícími se na období baroka jako je Barocco sempre giovanne a například letos v lednu jsem v Lucemburku spolupracovala s mezinárodním uskupením Les Goûts réünis.

Mám velmi ráda komorní formy a nejraději zpívám písně. S kytaristkou Irenkou Sedláčkovou jsme si založily ještě za společných studií na JAMU  Duo Nana a koncertujeme s písňovými cykly Manuela de Fally, Josquina Rodriga, Heitora Villa-Lobose, ale také Benjamina Brittena, Johna Dowlanda, Franze Schuberta a samozřejmě se snažíme propagovat hudbu současných českých autorů. Máme v repertoáru skladby napsané přímo pro nás od Lukáše Sommera, Františka Chaloupky nebo Miloše Štědroně. 

Nevyhýbám se ani opeře. V srpnu jsem nastudovala pro Olomoucké barokní slavnosti roli Jonatána ve scénickém provedení oratoria Il Davide od Karla Dietterse von Diettersdorfa v režii Rocca.

Nový svět Moravského podzimu, na němž se představíte 3. října v Divadle na Orlí, vzniknul ze studentské iniciativy, jako platforma pro začínající umělce s přispěním „ostřílenějších“ umělců. Jak hodnotíte tuto iniciativu?

Moc fandím tomuto počinu. Je skvělé, že studenti managementu opravdu chápou, jak je důležité pro mladé umělce pódium a jak je každá zkušenost s jevištěm důležitá pro formování umělecké osobnosti.

 

V rámci zmíněného Nového světa vystoupíte v programu věnovaném dětem a rodičům. Co budete zpívat a co posluchače v rámci onoho koncertu čeká? 

Chtěla bych všechny moc pozvat 3.10. ve 14h do Divadla na Orlí na koncert se skladbami s dětskou tematikou s názvem „Koutek divohledného hudebnotvorna“, kde společně se skvělým klavíristou Marošem Klátikem předvedeme dílo Sergeje Prokofjeva Ošklivé káčátko a poté zazní Obrázky z výstavy M. P. Musorgského v původní verzi pro klavír. Koncert bude v režii Jany Tajovské Krajčovičové. 

Můžeme-li to prozradit, sama jste maminkou. V čem je podle vás hudba důležitá v útlém věku?

Hudební školství je u nás na velmi vysoké úrovni, především co se týče jedinečného systému Základních uměleckých škol. Díky ZUŠ se mohou i děti z malých měst a z chudších poměrů hudebně vzdělávat a rozvíjet nejen svůj talent, ale především si rozšiřovat své obzory a utvářet sociální vazby. Hra na nástroj rozvíjí dítě motoricky, pamětně ale i emočně. Hudební vzdělání by nemělo být záležitostí elit, a proto je důležité abychom si modelu základních uměleckých škol vážili a bedlivě si tento systém střežili. 

Naši chlapci jsou ještě malí, ale v příštím roce bychom už staršího Jindřiška do ZUŠ přihlásili. Nechceme ho ale nijak příliš směrovat. Vzhledem k tomu, že jsme s manželem oba zpěváci, bychom byli rádi, kdyby si našel i jiné koníčky než jen hudbu, kterou má doma vlastně každý den. 

Jak složité je podle vás pro začínající umělce prosadit se v českém uměleckém prostředí? 

Hudební fakulta JAMU má obrovskou výhodu ve fungování Komorní opery. To je vlastně asi nejdůležitější složka pro budoucí zpěváky.  

Co tu ovšem velmi chybí, je Operní studio, které by uvedlo do provozu divadel mladé pěvce. Pro umělecký rozvoj pěvců je především důležitá práce s dirigenty, korepetitory a jazykovými poradci. To vidím jako největší mínus české scény obecně. 

Koncert probíhá ve spolupráci Filharmonie Brno a Hudební fakulty JAMU v rámci projektu FRVUČ „Mladé pódium Moravského podzimu“.


Vydáno: 23.9.2021 17:43 | 
Přečteno: 330x | 
 | Hodnocení: