Hudební fakulta se představí na festivalu Moravský podzim!

O tom, jaká je práce dramaturga, se mohly na vlastní kůži přesvědčit tři studentky hudební produkce Katarína Kandriková, Ema Tresová a Eliška Kratěnová. Díky podpoře ze strany Hudební fakulty a finanční podpoře FRVUČ se mohly zapojit do tvorby minifestivalu Nový svět Moravského podzimu, v rámci kterého se představí koncertně také absolventi Hudební fakulty JAMU.

 

V rámci 51. Ročníku festivalu Moravský podzim máte možnost představit svůj vlastní dramaturgický projekt, který vznikal v rámci výuky na katedře hudební produkce. Co vás na myšlenku přivedlo a kdo ji podpořil? 

Katarína: K myšlienke pokúsiť sa zostaviť cyklus koncertov pre festival Moravský podzim nás priviedol pán Mikeš, dramaturg Filharmonie Brno, Moravského podzimu a pedagóg nášho predmetu Praktická hudobná dramaturgia. Veľmi si ceníme prejavenú dôveru, s ktorou do tohoto projektu s nami išiel a najmä jeho užitočné rady a podnetné pedagogické vedenie počas celého kreatívneho procesu zostavovania programu až po prípravy samotnej realizácie.

Veľkú podporu máme aj vo vedúcej našej katedry, doc. Šilerovej, vďaka ktorej spolupráca medzi HF JAMU a Filharmoniou Brno nabrala praktické kontúry.

 

Jakým způsobem probíhala práce na tvorbě dramaturgie „minifestivalu“ Nový svět Moravského podzimu? 

Katarína: Na programe sme začali pracovať pred približne rokom a pol. Pôvodne sme vychádzali z tvorby skladateľov, ktorých výročie pripadlo na tento rok. Následne sme krok po kroku program rozširovali, hľadali zaujímavé prepojenia a po naštudovaní odbornej literatúry sme nachádzali nové a nové dramaturgické nápady. Veľkou inšpiráciou a pomocou získať osobnejší pohľad na tvorbu niektorých autorov bolo stretnutie s pánom Richardom Novákom a stretnutie s Milanom Paľom, ktorým srdečne ďakujeme za to, že si na nás našli čas a ochotne zodpovedali na všetky naše otázky.

Finálnej podobe programov koncertov však predchádzalo ešte množstvo kompromisov, ktoré sme boli nútené podstúpiť počas oslovovania interpretov na prvotne vymyslený program jednotlivých koncertov, či už kvôli náročnosti naštudovania vybraných diel alebo iným logistickým dôvodom. Po týchto skúsenostiach si neľahkú prácu dramaturgov vážime ešte o niečo viac.

 

Kromě dramaturgie se podílíte i na dalších činnostech. Co tedy vše vaše zapojení do Moravského podzimu obnáší a máte „volné pole působnosti“ nebo je nad vámi držena ochranná ruka?:) 

Ema: Po úlohách zostavenia programu prišli na rad aj viac produkčné povinnosti, či už išlo o komunikáciu s umelcami, alebo výber miesta konania koncertov, obhliadky priestorov a komunikácia s ich zástupcami. Tešíme sa ale aj na obdobie realizácie koncertov a výkonnú produkciu priamo na mieste. S Filharmóniou Brno spolupracujeme aj v oblasti marketingu, teda na propagácii našej časti festivalu – Nový svět Moravského podzimu, aby sa ľudia o tomto projekte dozvedeli a koncerty navštívili. 

Myslím, že čo sa týka voľného poľa pôsobnosti a ochrannej ruky, je to taká súhra oboch. Na jednej strane máme od začiatku voľnosť, čo sme najviac pociťovali v období tvorby dramaturgie a celej myšlienky tohto projektu. Keď sme však potrebovali pomoc či poradiť, pán Mikeš nám bol vždy k dispozícii a ako skúsený dramaturg nás nasmeroval. Nechal nám však voľnosť a skôr nás nechal na niektoré veci prísť samé.

Jak z profesního hlediska hodnotíte možnost vstoupit do čistě tvůrčí části projektu? 

Ema: Možnosť okúsiť si dramaturgickú funkciu je pre nás všetky obrovská skúsenosť. Vo väčšine prípadov prichádzame ako produkčné k projektu v momente, keď je tá hlavná myšlienka vymyslená, program pripravený a my sme tie, ktoré majú zariadiť, aby sa to realizovalo. V tomto prípade, sme vlastne samé začínali od nuly a postupne nám to rástlo pod rukami. Keď sa pozriem spätne na obdobie pred 2 rokmi, príde mi neuveriteľné, že sa nám, samozrejme za pomoci pána Mikeša, JAMU, pána Nováka a ďalších, podarilo túto skladačku diel po dieli poskladať.

 

Na jaké koncerty se v rámci minifestivalu mohou návštěvnici těšit? Kde si zájemci mohou koupit vstupenky a jsou nějaké slevy pro studenty a zaměstnance JAMU? 

Eliška: Projekt jsme stavěly tak, aby co nejvíce reflektoval myšlenku, která stála na počátku toho všeho, tedy především určitou cestu. Může to znít příliš obecně a široce, ale právě to je podstatou Nového světa. Na konci bakalářského studia jsme cítily potřebu ohlédnout se za tím, jak jsme si během „žákovských“ a „středoškolských let“ budovaly cestu k muzice, k pochopení, některé z nás i k vlastní interpretaci. Náš minifestival tedy začíná u koncertu pro děti a rodiče. Bude se konat v Divadle na Orlí 3. října. Nerada bych říkala, že má „výchovný“ charakter. Měl by hlavně bavit a přiblížit klasickou hudbu i skrze nehudební složky jako je činohra a loutkové divadlo. Režíruje ho třínásobná maminka Jana Tajovská-Krajčovičová, studentka operní režie na naší fakultě. 

Druhý z koncertů proběhne 9. října v MusicLabu. Víte, o Divadle na Orlí se často říká, že je takovou laboratoří JAMU, a myslím, že by se to na MusicLab dalo vztáhnout taky. Během studia jsme se (nejen) nad školními projekty často scházely právě zde. Proto jsme sem zasadily koncert s názvem Novák 2. Zazní dvě premiéry autorských skladeb na téma z cyklu Horatti Carmina brněnského skladatele Jana Nováka. Proč zrovna Jan Novák se dočtete ve festivalovém katalogu. Na tenhle pokus se každopádně moc těšíme! Autoři Daniel Šimek a Anton Marko oba skládají na stejný motiv, každý ale v jiném žánru – soudobá klasická hudba a jazz. 

Třetí z koncertů zazní 13. října v Blahoslavově domě. Ze čtyřech koncertů Nového světa má nejzávažnější program. Nese název Brněnská zrcadla proto, že se v něm zrcadlí dvě dvojice skladatelů a skladatelek – Vítězslava Kaprálová a Bohuslav Martinů, Lenka Nota a František Emmert – dva smyčcové kvartety a dvě autorské instrumentace. Hrát bude Graffovo kvarteto, studenti HF v čele se sopranistkou Zuzanou Čurmovou v netradičním spojení s cimbálem.

Poslední koncert bude mít symfonické rozměry. Z východních Čech přijede Novoměstská filharmonie, jeden z nejdéle fungujících amatérských orchestrů v republice. S sebou přiveze Brahmsovy Uherské tance, Dvořákovu Českou suitu a doprovodí klarinetistu Marka Pavíčka ve Weberově klarinetovém koncertu č. 1 f moll. Kromě dirigenta Jaroslava Rybáčka, který na HF studoval hru na violoncello, se v Besedním domě 16. října představí také Marek Klimeš, absolvent katedry Kompozice, dirigování a operní režie. 

V rámci minifestivalu dostávají příležitost koncertně vystoupit studenti a absolventi HF JAMU. Jak na pozvání reagovali a kdo je oslovoval? 

Eliška: Reakce byly samozřejmě příznivé. Moravský podzim je prestižní událost a myslím, že měli vesměs všichni radost, že se k němu přidává i studentská odnož. Absolventy jsme vybraly a také oslovily přímo my. Z mnohými jsme měli zkušenost z předešlých projektů jako je Komorní opera, Studio Devítka apod. 

 

Praktická hudební dramaturgie je jedním z předmětů na katedře hudební produkce. Co vám tento předmět dal vzhledem k celému dalšímu komplexu předmětů, které na naší katedře máme? 

Eliška: Paradoxně myslím, že nám doplnil jeden z těch prvotních stavebních kamenů, které je potřeba získat, chce-li se člověk věnovat profesi v hudebním provozu symfonických orchestrů, divadel atp. Je to jádro veškerých výstupů, které konzumují posluchači. Od toho se odvíjí každá dílčí činnost. Studentům, kteří jsou v nižších ročnících bych určitě doporučila hodiny s panem Mikešem absolvovat. Nejedná se ani tak o teoretické znalosti. Předmět rozvíjí především vlastní tvůrčí činnost, donutí člověka zamyslet se nad stavbou programů a pravděpodobně vás přivede i k zjištění, že pokud jste si mysleli, že máte literaturu klasických děl zmáknutou, máte ještě co dohánět. Mně osobně od té doby baví studovat programy symfonických orchestrů a pátrat po spojitostech mezi jednotlivými skladbami. 

 

Co všechno dramaturgie obnáší – podílely jste se např. i na výběru míst, kde se koncerty minifestivalu uskuteční? 

Katarína: Na tomto projekte sme dostali možnosť vyskúšať si dramaturgiu z každého jej uhla – vymýšľali sme nosnú tému Nového sveta Moravského podzimu, konkrétne programy všetkých 4 koncertov, ich lokáciu aj obsadenie. Pripravovali sme textové materiály do brožúry, no napríklad aj vymýšľali samotný názov „minifestivalu“. Dramaturgická práca je každý deň iná, dymanická, kreatívna a obohatí človeka nie len o teoretické znalosti dejín hudby či súčasnej tvorby, ale aj o mäkké zručnosti pri dohadovaní sa s účinkujúcimi umelcami.


Vydáno: 16.9.2021 8:20 | 
Přečteno: 264x | 
 | Hodnocení: