JAMU opět v zemi tulipánů. Do Holandského Den Haagu vyrazila začátkem ledna skupina studentů v čele s paní děkankou Barbarou Marií Wili. V termínu 9. - 14. ledna prezentovali studenti i pedagogové HF svůj interpretační um, a to na poli prestižní akademie Ton Koopman academy. Do mezinárodní spolupráce s názvem Projekt Blended Intensive s online přípravou a následnou fyzickou realizací, se zapojily tři významné instituce.
A přirozeně, když hovoříme o významných evropských hudebních školách, vedle pařížské konzervatoře (Trio Conservatoire National Supérieur v Paříži) a královské haagské konzervatoře (Royal Conservatorium Den Haag- University of the Arts), nemohlo Brno v žádném případě chybět. Každou instituci v Haagu reprezentovali 2 pedagogové a 6-8 studentů.
Projekt odstartoval koncertem pedagogů, kdy se na pódiu postupně představovaly dvojice osobností z každé zúčastněné instituce. Pařížská konzervatoř vyslala proslulého cellistu Christopha Coina a pěvce a vedoucího oddělení historické interpretace Pascala Bertina. Haagskou akademii reprezentoval slavný houslistu Enrica Gattiho a po jeho boku významný cembalista Fabizo Bonizzoni. A konečně JAMU. Tu na úvodním koncertu reprezentovala paní děkanka B. M. Wili spolu se specialistkou na traverso, Michaelou Ambrosi. Ta se stala symbolem úspěšně zvládnutého life-work balance. Do Den Haagu dorazila s celou svou rodinou.
Pod odborným vedením pedagogů pracovala třicítka studentů celý týden na společných komorních projektech a nechyběly ani návštěvy přednášek. Hosté přednášeli o mnoho zajímavých tématech, jako je self management pro studenty, komunikace s pořadateli nebo kognitivní výzkum a jeho aplikace na způsoby cvičení na nástroj. Pátek a sobota pak patřily prezentaci týdenního hudebního snažení - a to interním i veřejným koncertem.
Jako velký úspěch hodnotí letošní ročník i sám dirigent a cembalistka Ton Koopman, který je uměleckým vedoucím akademie. “Ton Koopman mluva závěrečném koncertě o tom, že díky účasti HF JAMU se letošní akademie stála zatím nejlepší z hlediska umělecké kvality. Je to obrovské potvrzování uměleckého levelu studentů, ale také učení a péči o studenty ze strany naší fakulty a akademie,” předala Koopmanovu pochvalu paní děkanka B. M. Wili.
Pro některé studenty byla cesta do Nizozemí premiérou. “Hoci počasie nám neumožnilo veľmi spoznávať Haag a okolie, aspoň som si mierne okukal prostredie a verím, že sa tam čoskoro vrátim,” popisuje své dojmy ze země cembalista Adam Štefunko. Kromě holandské krajiny a hudebního prostředí si naši studenti a pedagogové našli čas také na objevování krás místních hospod. Zajisté za účelem nalezení úkrytu před krutým nizozemským větrem a deštěm.
“Som veľmi rád najmä za to, že som na Ton Koopman Academy mohol spoznať skvelých hudobníkov mojej generácie z niekoľkých krajín sveta a že som si s nimi zahral v rôznych komorných súboroch,” vzpomíná na zkušenost cembalista. Právě navazování vztahů, které neznají hranic, je jedním z hlavních cílů naší fakulty, která usiluje o to, aby podobných projektů v budoucnu přibývalo a naše studenty bylo na umělecké evropské scéně dostatečně vidět. “Přesvědčili jsme i skeptickou Paříž, která doposud nechtěla uzavřít smlouvu ERASMUS - JAMU, o své umělecké kvalitě a rovnocennosti, což otevírá dveře k novým jednáním o uzavření partnerské smlouvy s Conservatoire National,” sdělila na závěr skvělou zprávu paní děkanka, čímž potvrdila, že angažování v podobných projektech může nést velmi cenné plody.
Účastníci projektu:
Studenti:
Jan Hajič, Adam Štefunko, Daria Saavvateeva – cembalo
Zuzana Badárová, Iva Táborská – historický zpěv
Daniel Podroužek, Tereza Šmídová – historické housle
Pedagogové:
OA. MMus. Michaela Ambrosi, Ph.D., traverso
prof. B M Willi, Ph.D., basso continuo a komorní hra